I stopped at the grocery store yesterday. The total was $93. It seemed like such a small amount of stuff, it made me think I should take a picture and do a post like I did when I was in Maui. I went looking for one and found it HERE. And coincidentally, the total for those things was almost the same – $92. Neat!
Here’s the Maui picture:

And here’s the haul from yesterday:

And the itemized list for LA:
Candy bar (for the drive home) $1.80
3 coffees $21
Balsamic vinegar $5
Rice wine vinegar $5.30
Box of sandwich bags $11
Milk $5
2 boxes of butter $16
Pistachios $10
5 apples $4.50
Blueberry goat cheese $5
Havarti with dill $8
tax $1
Comparing the two lists, I see that coffee is more expensive in LA, but milk is cheaper. And tax is way less. Interesting.
Zoinks! That is pricey butter. Actually, it’s all so pricey. What do you think about turning your yard into a small farm? I’m sure the cows would enjoy the pool.